Friends with benefits – co to za relacja i jakie ma zasady? (2024)

Friends with benefits czyli przyjaźń z bonusem. To relacja oparta na utrzymywaniu bliskości fizycznej i seksualnej, ale bez nawiązywania relacji romantycznej. Ta forma związku zyskuje coraz większą popularność ponieważ nie wymaga zbytniego zaangażowania oraz nie rodzi oczekiwań wobec drugiej osoby. A jak jest naprawdę i jakie są zasady?

Zasady relacji friends with benefits

Często układ friends with benefits jest nazywany związkiem hybrydowym, ponieważ zawiera elementy normalnego związku. Jest przyjaźń pomiędzy partnerami, jest bliskość i więź emocjonalna, jest bliskość fizyczna, ale… nie ma uczuć. W takiej relacji oboje partnerzy mają otwarte furtki. Nic sobie nie obiecują, spotykają się, aby miło pędzić czas, uprawiać seks, ale nie ma miejsca w tej relacji na głębsze uczucia czy romantyczne randki. Zasady friends with benefits są bardzo proste, to takie trochę: „pospotykajmy się i zobaczymy, co z tego będzie, ale nic sobie nie obiecujmy”. Żeby taka relacja miała sens, musi być oparta na jasnych zasadach, a oboje partnerzy muszą być ich świadomi. Teraz takie związki określamy trzyliterowym skrótem FWB, ale tak naprawdę zapoczątkowała je rewolucja seksualna w latach 70. To początek kultury hook up i słynne power flower, gdzie ludzie czuli się totalnie wolni, uprawiali seks z przyjaciółmi, kiedy chcieli i z kim chcieli. Po prawie pięćdziesięciu latach, „hook up” też przeszedł rewolucję. Od totalnej wolności do nazywania go obecnie kulturą „okrutnego randkowania”.

Układ friends with benefits

Nie macie wrażenia, że jest ich za dużo? W zasadzie taka forma relacji, to też początki związku. Ludzie się poznają, jest chemia, zaczynają ze sobą dużo rozmawiać, zaczynają utrzymywać relację seksualną, a z czasem, kiedy sytuacja się klaruje, przeradza się to w związek. Przecież na początku, nawet relacji romantycznej, żadna strona nie ma zbyt dużych oczekiwać i nie czuje zobowiązania. Poznajemy się. A relacja przyjacielska z bonusami, to jakby utrzymywanie cały czas tego pierwszego etapu. Brak zaangażowania w takim układzie z czasem może budzić zazdrość. Ciężko jest zapanować nad emocjami czy rodzącym się uczuciem, kiedy jest intymność. Istotną kwestia takiego związku są jasno określone zasady i otwarta komunikacja.

Psychologowie biją na alarm, że taka relacja, seks przyjaciół, jest bardzo trudna do utrzymania na dłuższą metę. Zazwyczaj prędzej czy później u jednej ze stron pojawia się uczucie i chciałaby ona prawdziwej miłości. I co wtedy? Najczęściej słyszymy: nic przecież Ci nie obiecywałem/ obiecywałam. Dla mnie określanie od samego początku relacji jako friends with benefits, to ogłoszenie: „możemy się spotykać, udawać parę, ale jak znajdę kogoś lepszego, to się z tego wymiksuję”.

Friends with benefits – co to za relacja i jakie ma zasady? (1)

Czy trwanie w relacji przyjacielskiej z bonusami zobowiązuje nas do wyłączności seksualnej? Niekoniecznie. Przecież ten związek jest oparty na otwartości i właśnie braku wyłączności jakiejkolwiek. Pamiętajmy też o tym, że nigdy nie wiadomo w co przerodzi się taka relacja. Skoro nie mamy określonego wspólnego celu, może ona pójść absolutnie w każdym kierunku.

Friends with benefits – co to za relacja i jakie ma zasady? (2)

Dla kogo firends with benefits?

Na pewno dla ludzi, którzy nie chcą się angażować. Na pewno dla osób, które chcą tego samego.Każdy z nas ma różne etapy w życiu, ale też i różne potrzeby. Amerykańscy naukowcy przeprowadzili badania wśród ludzi będących w relacji friend with benefits i podzielili ją na pięć grup:

Relationship avoidance, czyli lęk przed zaangażowaniem. To zdecydowana większość, która deklaruje wprost brak chęci zaangażowania w relację romantyczną i stały związek, ponieważ czują obawę lub są skupieni na zupełnie czymś innym. W takiej sytuacji budowanie relacji z drugą osobą nie jest dla nich priorytetem.

FWBR (Friends with benefits relationship), to osoby, które chcą być w jakiejkolwiek relacji, więc nawet FWB jest dla nich satysfakcjonujące. Tę satysfakcję dają im regularne kontakty seksualne z tą samą osobą i więź emocjonalna. To także grupa, która deklaruje chęć bycia w związku, ale bez wyłączności z dość liberalnym podejściem do seksu.

SEX, czyli po prostu relacja oparta na seksie. Bez żadnych oczekiwań, obietnic, planowania.

Relationship simplicity, to ludzie, którzy chcą funkcjonować w mniej skomplikowanym związku, z większym dystansem i brakiem zobowiązań.

Emotional connection, czyli chęć intymnego zbliżenia się do przyjaciela.

Friends with benefits – co to za relacja i jakie ma zasady? (3)

Jakie są zagrożenia FWB?

Zaangażowanie. Zdecydowanie największym ryzykiem jest zbytnie zaangażowanie w relację, które automatycznie rodzi w nas oczekiwania. A to z kolei może powodować frustracje. Dlatego tak ważna jest świadomość samych siebie, swoich reakcji i jasno określane zasady funkcjonowania związku friends with benefits. To jest bardzo indywidualna kwestia i każdy musi sobie odpowiedzieć na to pytanie sam. Czy budowanie z kim relacji, utrzymywanie więzi emocjonalnej i kontaktów seksualnych nie jest trudne bez zaangażowania? Bez oczekiwań na coś więcej? Bez wyłączności? Pytanie czy jesteśmy w stanie wyłączyć uczucia. Dla niektórych to banalnie proste, a dla innych niezmiernie trudne. Wszystko ma swoje wady i zalety.

Przeczytajcie też o tym, co zrobić, kiedy wasz partner korzysta z aplikacji randkowych: Partner ma aplikację randkową – czy ten związek przetrwa?

Friends with benefits – co to za relacja i jakie ma zasady? (4)

Jakie są zalety związku friends with benefits?

Wolność. Główną zaletą jest wolność, brak poczucia odpowiedzialności. Dla przeciwników monogamii to układ idealny. Bez randkowania, które dla niektórych, jest stratą czasu. W takim układzie FWB partnerzy poruszają się w bezpiecznych dla siebie sferach i czerpią benefity z relacji. Kiedy ktoś nie jest gotowy na nowy związek, może to być dla niego ciekawe i nowe doświadczenie. Posiadanie buddies, a nie swojego partnera, bez konieczności emocjonalnego zaangażowania, czasem pomaga nam przetrwać trudny okres w życiu. Bądźcie jednak czujni na to, kogo poznajcie i z kim wchodzicie w bliższe relacje. Lepiej jest uważać na ekstremalnych, znikających czy też inne dziwne sytuacje nietypowe.

Czy warto utrzymywać relacje friends with benefits?

Każda relacja, bez względu na nazewnictwo czy skróty, powinna być oparta na równości i wzajemności. Oznacza to, że oboje chcemy tego samego, oboje tyle samo dostajemy ile dajemy, żadna osoba w związku nie czuje się wykorzystywana. Poczucie sprawiedliwości w każdej relacji jest bardzo istotne. Jeśli taka relacja jest dla Was ok i nie macie poczucia straty, why not? Ale pamiętajcie, żeby o siebie dbać. Pamiętajcie, żeby rozmawiać z partnerem o zmianach, jakie w was zachodzą, w trakcie trwania w relacji opartej na korzyściach. Aby uniknąć przykrych niespodzianek i nie zafundować sobie cierpienia, wycofajcie się jak czujecie, że Wasze oczekiwania względem tego związku się rozjeżdżają.W ocencyh czasach mediów społecznościowych i aplikacji randkowych typu Tinder, e-Darling, tak właśnie poznajemy ludzi.

Friends with benefits – co to za relacja i jakie ma zasady? (2024)

References

Top Articles
Latest Posts
Recommended Articles
Article information

Author: Nicola Considine CPA

Last Updated:

Views: 6360

Rating: 4.9 / 5 (69 voted)

Reviews: 92% of readers found this page helpful

Author information

Name: Nicola Considine CPA

Birthday: 1993-02-26

Address: 3809 Clinton Inlet, East Aleisha, UT 46318-2392

Phone: +2681424145499

Job: Government Technician

Hobby: Calligraphy, Lego building, Worldbuilding, Shooting, Bird watching, Shopping, Cooking

Introduction: My name is Nicola Considine CPA, I am a determined, witty, powerful, brainy, open, smiling, proud person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.